İspanyol basını: “Türk SİHA’sının düşürülmesi, NATO’da sürrealizm”

ABD güçlerinin Suriye’nin kuzeyinde Türk SİHA’sını düşürmesi İspanyol basınında yer buldu.

“Washington ile Ankara arasındaki anlaşmazlıklar Suriye’deki iç savaşın neredeyse ilk anlarına kadar uzanıyor ve Obama, Trump, şu anda da Biden yönetimi olmak üzere üç yönetim boyunca da değişmedi. Türkiye’de ise tüm bu dönemin “güçlü adamı” Tayip Erdoğan da pes etmedi. ABD ile Türkiye, on yıldan fazla bir süre önce, resmi olarak İran ile Rusya’nın desteğine sahip olan Beşar Esad’ın laik ve diktatörlük rejimini devirmek gibi ortak bir amaç doğrultusunda çatışmaya girdiler.

Suriye savaşı çok geçmeden ideolojik, siyasi ve jeostratejik çıkarların kesiştiği bir eşek arısı yuvasına dönüştü. Hem Washington hem de Ankara kısa sürede kendi hedeflerine ulaşmak için farklı yollara girdi. ABD’nin öncelikli ve bugün neredeyse tek hedefi, Suriye’deki DEAŞ’a yakın cihatçı isyancı grupları etkisiz hale getirmek. Bu amaç için Suriyeli Kürt isyancıların temel desteğine sahipler. Türkiye, halihazırda tüm çabalarını kendisine göre Kürt-Türk terör örgütü PKK’nın bir kolu olan Suriye Kürt Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile mücadeleye yöneltiyor. Müttefiklerin NATO’ya şizofrenik müdahalesi, ilk başta Mübarek, Kaddafi veya Saddam Hüseyin’in kaderini paylaşacak gibi görünen Esad’ın fiilen zaferiyle sonuçlandı. Şam, Suriye topraklarının büyük bir bölümünü kontrol ediyor ancak kuzeydeki ve ülkenin diğer bölgelerindeki bazı kesimler kontrolünden kaçıyor. Sahnede bulunun güçler kendi çıkarlarının peşinde koşarken Suriye de Libya gibi başarısız bir devlet statüsüne yerleşiyor. ABD Suriye’de küçük bir askeri varlığını (sadece bin asker) sürdürüyor fakat Kürtlere silah ve maaş desteği sağlıyor, onların da cihatçılarla savaşacakları ve binlerce IŞİD militanının aileleriyle birlikte hapsedildiği toplama kamplarını kontrol edecekleri sözünü veriyor. Bir bakıma Amerikalılar DEAŞ’ın kendi mahkumlarının rehineleri oluyor. Türkler ise Irak Kürt özerk yönetimi ile bölgesel devamlılık ve Türkiye’deki Kürt topraklarından gelecekte başka bir ayrılma amaçlayan siyasi bir bağımsızlık planına sahip olmakla isnat ettiği YPG ile savaşmaya odaklanıyor.

Pentagon ile YPG arasında Kuzey Suriye’deki üslerinde etkileşim göz önüne alındığında Türk insansız hava araçlarının düşürülmesi gibi olayların yaşanması kaçınılmaz.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x