Rekortmen senarist ve yönetmen Safa Önal hayatını kaybetti

AA & Ensonhaber

Türk sinemasının emektar ismi Safa Önal 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren usta senaristin ölüm haberini Senaristler Birliği duyurdu.

Yapılan açıklamada,

Türkiye sinemasının duayenlerinden değerli senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta ailesi ve sevenleri olmak üzere hepimizin başı sağ olsun. Cenaze bilgileri daha sonra paylaşılacaktır.

denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden ödül almıştı

Safa Önal, 2018’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Özel Ödülleri’nde ‘Sinema’ dalında ödüle layık görülmüştü. Önal, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştı.

Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, filme çekilmiş 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Safa Önal için geçtiğimiz nisan ayında onur gecesi düzenlemişti.

Safa Önal kimdir

İstanbul’da 17 Aralık 1931’de dünyaya gelen senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal, yazarlığa 1945’te kısa öyküler kaleme alarak başladı.

Safa Önal, ‘Vesikalı Yarim’, ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’, ‘Ah Güzel İstanbul’, ‘Ah Müjgan Ah’, ‘Dila Hanım’, ‘Tatar Ramazan’, ‘Tatlı Nigar’, ‘Doktor Civanım’ gibi pek çok filmin senaryosunu kaleme aldı.

Safa Önal, 1973’te yönetmenliğe de başladı ve 40’a yakın film yönetti.

Yazdığı senaryolarla Altın Koza ve Altın Portakal gibi çok sayıda ödül kazanan Safa Önal, söz yazarı, sunucu Sezen Cumhur Önal’ın da ağabeyidir.

Sezen Cumhur Önal, ağabeyini kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduğunu dile getirerek; “İşine çok emek verdi, işini çok seviyordu. Başımız sağ olsun” dedi.

Safa Önal ile Sezen Cumhur Önal’ın annesi Hürriyet Nihal Önal, 2009’da 100 yaşındayken hayata veda etmişti.

Bakan Ersoy’dan taziye mesajı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yayınladığı taziye mesajında şu ifadelere yer verdi:

Sinemamızın değerli ismi, usta senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.

Hülya Koçyiğit: “Türk sineması için bir hazinesin sen Safa Ağabey”

Hülya Koçyiğit, Safa Önal’ın hayatını kaybetmesiyle duyduğu acıyı şöyle dile getirdi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x