General Motors, araç içinde çalışan ChatGPT benzeri yapay zeka asistanı üzerinde çalışıyor

General Motors, araç içi dijital asistan geliştirirken ChatGPT ile aynı makine öğrenimi modellerini kullanmanın yollarını araştırıyor. Sürücülerin anında yardım almasını kolaylaştıracak sistem, manuel olarak işlemlerin yapılmasını azaltacak.

General Motors’un ChatGPT’yi geliştiren algoritma öğrenimi modellerini kullanacak bir araç içi dijital asistan üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. Engadget’ın haberine göre araçlar için geliştirilecek olan yapay zeka asistanı, patlak bir lastiğin değiştirilmesi prosedürü, programlama özellikleri ve garaj açıcıları gibi çeşitli durumlarda sürücülere yardımcı olabileceği söyleniyor.

CHATGPT’DEN FARKLI ÇALIŞACAK

Teknoloji geliştiricileri, General Motors’un girişimde bulunacağı bu çalışmanın ilerleyen yıllarda birçok aracın üzerinde görebileceğimizi söylüyor. GM’nin araçlarında yer alacağı yapay zeka destekli asistanın, ChatGPT’den farklı çalışacağı söyleniyor. Üzerinde çalışılan yazılımın adı ve çıkış tarihi hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

GENARAL MOTORS VE MİCROSOFT ORTAKLIĞI

Genaral Motors ve ChatGPT arasındaki ortaklığın, GM ve Microsoft’un geçmiş yıllarındaki ortaklığına dayandığı belirtiliyor; iki şirket 2019 yılında otonom araçlar üzerinde kendi kendine sürüş özelliklerinin ticarileştirilmesini geliştirmek için iş birliği yapmıştı.

Reuters’in haberine göre Microsoft, bilgi-eğlence sistemlerinden otomatik sürüşe ve batarya performansını ve aracın birçok özelliğini kontrol eden işletim sistemlerine kadar diğer teknolojileri araçlara entegre etme çabaları üzerinde çalışmalar yapıyor.

Microsoft’un son altı ayda yapay zeka üzerine girişimlerde bulunması, General Motors şirketinin üreteceği araçlarda fayda sağlayacağı düşünülüyor. Microsoft’un yapay zekaya sahip yeni Bing arama motoru, herkes tarafından kısa süre içerisinde sevilip benimsenmişti. Microsoft’un bu alandaki başarılarına baktığımızda, ilerleyen yıllarda birçok sektöre yapay zeka çalışmalarının aktarılacağı fikrini uyandırıyor.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir