Altın, faiz fiyatlamasıyla değer kaybediyor

Investing.com – Fed Başkanı Powell’ın faiz artış oranı beklentilerini yükselten açıklamalarının ardından ons altın dün %1’den fazla kayıp verdi.

ABD Senatosunda konuşan Fed Başkanı Powell, enflasyonun inatçı olduğunu ve yeniden bir yükseliş hareketi görüldüğünü, bu nedenle faiz artışlarının tahminlerden daha fazla olabileceğini söyledi.

Powell’ın konuşması öncesi %30’larda olan 25 baz puanlık faiz artışı beklentisi konuşmanın ardından %70’e çıktı. Dolar varlıklarda da yükselişin olmasıyla altının üzerindeki baskı kuvvetlendi ve ons fiyatı dün 1.812 dolara indi. Bugün 1.09-1.014 dolar arasında dar bantta işlem gören fiyattaki baskı devam ediyor.

Powell, bugün de Temsilciler Meclisinde bir sunum yapacak ve şahin tonunu koruması beklenen Powell’ın ardından Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi izlenecek. İstihdamda yumuşama olduğunu ifade eden Powell’ın açıklamalarının ardından Şubat rakamlarında beklentilerin karşılanması Fed’in elini güçlendireceği için altındaki satış baskısının devam etmesine neden olabilir.

Gram altında da düşüş var

Ons etkisiyle dün %1’den fazla gerileyen gram altın bugün 1,101-1,105 TL aralığında işlem görüyor. Gram altın 2 Şubat’ta 1,185 TL ile tarihi yüksek seviyeyi görmesinin ardından ay içinde 1,094 TL’ye kadar düştü.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir