ABD’de siyahi genç, gözaltında nefessiz kalarak öldü

ABD polisi, yine şiddetiyle dünya gündeminde…

Virgina eyaletinde 28 yaşındaki siyahi Irvo Otieno, Henrico County hapishanesinden getirildiği psikiyatri hastanesinde yaşamını yitirdi.

Cinayet kamerada

6 Mart’ta yaşanan ve hastanenin güvenlik kamerasına yansıyan olayda, elleri ve ayakları kelepçeli şekilde bir odaya getirilen Otieno’nun Henrico County Polis Departmanı’ndan 7 polis ve 3 hastane görevlisi tarafından kontrol altına alınmaya çalışıldığı görüldü.

Üzerine çıkıp nefessiz bıraktılar

10 kişinin yerdeki Otieno’nun üzerine çıkıp kuvvet uyguladığı kameraya yansırken, Otieno’nun ise bir süre sonra hareketsiz kaldığı, sağlık görevlilerinin suni teneffüs ile müdahale ettiği görüldü.

Yaklaşık 11 dakika boyunca orantısız güce maruz kalan Otieno’nun adli tıp raporunda “nefessiz kalarak boğulma” sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Dava açıldı: 2’si serbest bırakıldı

Olayın ardından gözaltına alınan 7 polis ile 3 sağlık personeli hakkında cinayet suçlamasıyla dava açıldı.

Gözaltına alınan polislerin 2’si kefaletle serbest bırakılırken, diğerlerinin tutukluluk hali sürüyor.

“Oğlum köpek gibi, hatta köpekten beter muamele gördü”

Otieno’nun annesi Caroline Ouko, görüntülerin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından yaptığı açıklamada, “Oğlum köpek gibi, hatta köpekten beter muamele gördü. Videoda kendi gözlerimle gördüm.” dedi.

Otieno ailesinin avukatı Ben Crump ise Otieno’nun “yardım eline” ihtiyaç duyduğu sırada orantısız güce maruz kaldığını vurguladı.

Hırsızlıktan gözaltına alınmıştı

4 yaşındayken ailesiyle birlikte Kenya’dan ABD’ye göç eden Otieno, 3 Mart’ta hırsızlık ihbarı üzerine gözaltına alınmıştı.

Bu sırada krize girdiği belirtilen Otieno’nun kontrol için hastaneye götürüldüğü sırada polislere saldırıda bulunduğu, bunun üzerine hapishaneye götürüldüğü ifade edilmişti.

Otieno’nun 6 Mart’ta ise yatırılmak üzere psikiyatri hastanesine getirildiği aktarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir